Spotkania Formacyjne
W każdy czwartek, godz. 17.00 – w salce parafialnej
Geneza wspólnoty
Śpiew i muzyka od zawsze starały się wypowiedzieć to, czego nie można wyrazić słowami.
Cantantibus organis Coecilia Domino decantabat. Owo sformułowanie antyfony spowodowało powstanie licznych przedstawień ikonograficznych św. Cecylii, która gra na instrumencie przypominającym organy. W nawiązaniu do tej średniowiecznej tradycji od XVI w. w Kościele zachodnim zaczęły powstawać stowarzyszenia, których celem było pielęgnowanie muzyki kościelnej, a św. Cecylia stała się patronką muzyki i śpiewu kościelnego.
Od czasów średniowiecznych utrwaloną pozycję w muzyce kościelnej i bogatą tradycję w kulturze europejskiej ma schola cantorum. Po Soborze Watykańskim II dopuszczono do liturgii śpiew w językach narodowych oraz nowe formy aktywności wiernych i scholi. Od tego czasu do dziś jest ona kultywowana w Kościele katolickim w dawnej formie, z zachowaniem śpiewów gregoriańskich oraz w wypracowanym przez wieki repertuarze muzyki liturgicznej. Współczesna schola cantorum spełnia dwojakie funkcje: pierwsze związane są z celem liturgii, przeżywania Ofiary i Zmartwychwstania, głoszenia chwały Bożej; drugie związane z osobistym przeżyciem estetyczno-sakralnym śpiewaków, a także z ich przygotowaniem muzycznym, edukacją muzyczną.
Od kilkunastu lat ruch gromadzenia się dzieci i młodzieży wokół Kościoła i śpiewu kościelnego wyraźnie nasilił się. Składają się na to różne okoliczności zewnętrzne i potrzeby wewnętrzne naszej młodzieży. Jak się wydaje duży wpływ na to miał wybór Papieża Polaka na Stolicę Piotrową, pielgrzymki i homilie Jana Pawła II, które w tak oczywisty i prosty sposób porwały serca młodych ludzi, wzbudziły wiarę i chęć wspólnego chwalenia Boga.
Dziś, gdy w naszych szkołach, miastach, a także parafiach bardzo często obserwujemy zanik zarówno tradycji, jak i życia religijnego. W naszej wspólnocie chcemy poprzez inicjatywę i zaangażowanie najmłodszych „wlać nowego ducha”. Dlatego z inicjatywy Księdza Proboszcza powstała parafialna schola dziecięca. Pod opieką i kierownictwem Joanny Fojt oraz Radosława Zawackiego, w każdy czwartek o godz. 17, gromadzi się kilkuosobowa grupa dzieci, aby wspólnie ćwiczyć, modlić się i przygotowywać liturgię. Natomiast w każdą niedzielę, podczas Mszy św. o godz. 10 30, swoim śpiewem pomagamy innym modlić się i rozwijać swoją wiarę.
Zapraszamy wszystkich, którzy pragną podzielić się swoimi talentami muzycznymi – śpiewem lub grą na instrumentach – przyjdźcie do nas i razem śpiewajmy Panu!